Zero Period Activity Schedule

Tentative Plan For Zero Hour Activities in ODD Sem (Session 2018-19)

Date Event Name Club Student Coordinator Faculty Coordinator
19/07/2018 Vollyball (Boys) Aaveg Ms. Rashi Saini (CS-15)
Mr. Bharat Singh (CS-16)
Mr. Sumit Gupta
Ms. Shikha  Arya
Essay Writing  Elixir Ms. Harshita Agarwal (CS-15)
Mr. Ravi Singh (EC-16)
Ms. Ratna Awasthi
Mr. Amit Kr. Sharma
26/07/2018 Table Tennis (Boys/Girls) Aaveg Ms. Rashi Saini (CS-15)
Mr. Bharat Singh (CS-16)
Mr. Sumit Gupta
Ms. Shikha  Arya
 Symposium Elixir Ms. Harshita Agarwal (CS-15)
Mr. Ravi Singh (EC-16)
Ms. Ratna Awasthi
Mr. Amit Kr. Sharma
2/8/2018 Doshmarjan Debugging Esoterics Ms. Anchita Agarwal (CS-15)
Mr. Jitin Arora (CS-16)
Mr. Ankur Kumar
Mr. Bishwajeet Kumar
Synergy Quiz Technomind Ms. Kavita Rawat(EC-15)
Ms.deepti Yadav (EC-15)
ms. Shiva Jaiswal
Mr. Kamal Singh
9/8/2018 Extempore Elixir Ms. Harshita Agarwal (CS-15)
mr. Ravi Singh (EC-16)
Ms. Ratna Awasthi
Mr. Amit Kr. Sharma
Badminton (Boys/Girls) Aaveg Ms. Rashi Saini (CS-15)
Mr. Bharat Singh (CS-16)
Mr. Sumit Gupta
Ms. Shikha  Arya
16/8/2018 Solo Singing Raaga Ms.Mamta Gupta(CS-15)
Mr. Anirudh Mishra(CS-16)
Ms. Preeti Verma
Ms. Arti Tiwari
Rangoli and Tatoo Making Creation Ms. Rashmi Mishra  (CS-15)
Mr. Konark Sinha (CS-16)
Ms. Shreyi Mittal
Ms. Arti Tiwari
30/8/2018 Basketball (Girls) Aaveg Ms. Rashi Saini (CS-15)
Mr. Bharat Singh (CS-16)
Ms. Shikha  Arya
Ms. Meenakshi Pathak
Street Play Expremo Ms. Rashmi Singh  (CS-15)
Mr. Shriraj Yadav (EC-16)
Mr.Surendra Gangwar
Ms. Meenakshi Pathak
6/9/2018 Best Dancer (boys/girls) Neophytes Ms. Leena Sodhi (EE-15)
Mr. Utkarash Pratap Singh (CS-16)
Ms. Devandra Gangwar
Ms. Chandni Bansal
Dumbcharades & Antakshari Reformers Ms. Anubhi Rai (CS-15)
Mr. Satyam (EC-16)
Mr. Shiva Jaiswal
Ms. Sonam Rathore
13/9/2018 Basketball (Boys) Aaveg Ms. Rashi Saini (CS-15)
Mr. Bharat Singh (CS-16)
Mr. Sumit Gupta
Mr. Surendra Gangwar
 Craft Creation Ms. Rashmi Mishra  (CS-15)
Mr. Konark Sinha (CS-16)
Ms. Shreyi Mittal
Ms. Arti Tiwari
20/9/2018 Hangman / Poetry   Elixir Ms. Harshita Agarwal (CS-15)
Mr. Ravi Singh (EC-16)
Ms. Ratna Awasthi
Mr. Amit Kr. Sharma
The Coder Esoterics Ms. Anchita Agarwal (CS-15)
Mr. Jitin Arora (CS-16)
Mr. Ankur Kumar
Mr. Bishwajeet Kumar
27/9/2018 Mono Act/ Mime Expremo Ms. Rashmi Singh  (CS-15)
Mr. Shriraj Yadav (EC-16)
Mr.Surendra Gangwar
Ms. Meenakshi Pathak
Caarom/ Chess (Boys/Girls) Aaveg Ms. Rashi Saini (CS-15)
Mr. Bharat Singh (CS-16)
Mr. Sumit Gupta
Ms. Shikha  Arya
4/10/2018 Football  Aaveg Ms. Rashi Saini (CS-15)
Mr. Bharat Singh (CS-16)
Ms. Sumit Gupta
Mr. Surendra Gangwar
App Development Esoterics Ms. Anchita Agarwal (CS-15)
Mr. Jitin Arora (CS-16)
Mr. Ankur Kumar
Mr. Bishwajeet Kumar
11/10/2018 Solo Dance (Boys / Girls) Neophytes Ms.leena Sodhi (EE-15)
Mr. Utkarsh Pratap Singh(CS-16)
Mr. Devendra Gangwar
Ms. Chandni Bansal
Debate Competition Elixir Ms. Harshita Agarwal (CS-15)
Mr. Ravi Singh (EC-16)
Ms. Ratna Awasthi
Mr. Amit Kr. Sharma
18/10/2018 Atheletics (Boys/Girls) Aaveg Ms. Rashi Saini (CS-15)
Mr. Bharat Singh (CS-16)
Mr. Sumit Gupta
Ms. Shikha  Arya
Electro – Mania Technomind Ms. Kavita Rawat(EC-15)
Ms.deepti Yadav (EC-15)
Ms. Shiva Jaiswal
Mr. Kamal Singh

Cc to:-

  • Dean Academics, for kind information please
  • Academic Coordinator, for kind information please
  • OS, for neccesary arrangments
  • Verve President **
  • All Notice Boards ( Academic Bolock, Hostels)